Český Rudolec

  Datum akce:  červenec 2004
  Název akce:  Krajem Jakuba Krčína
  Účastníci:  DaH, MaH, MaP, MiM, Dáša, PeR, NaR, VaM, HaM +   děti + psi
Historie tvrzi

První přímá zpráva o tvrzi v Rudolci, vzpomínaném roku 1343 v souvislosti s místním farním kostelem, je z roku 1353; tehdy náležela vladykům z Rudolce.

V r. 1406 ji předal markrabě Jošt Vilémovi z Miličína a přitom zbavil zboží lenního závazku. V r. 1446 přepustil Beneš z Miličína Rudolec Janu Crhovi z Dolan. Jako další majitelé Rudolce se uvádějí Václav z Maříže (1464) a Jan z Osečan, který ji vyženil roku 1499. Po jeho smrti přešla tvrz v rámci příbuzenských svazků v polovině 16. století na Hodické z Hodic, kteří ji přestavěli renesančně.

V r. 1630 prodala Kateřina z Hodic Rudolec s tvrzí a některými dalšími statky moravskému císařskému hejtmanu Ferrantu Coquiovi. Majitelé se pak střídali v rychlém sledu. Ještě na konci 17. století - za Trautsohnů - byla rudolecká tvrz přestavěna barokně. V roce 1860 ji zničil velký požár a to se stalo impulsem pro přestavbu objektu ve stylu tudorovské novogotiky. Přestavěné tvrzi se právem říkalo "Malá Hluboká".

Dnes je celý interiér značně poničen a v celém objektu hrozí zřícení zdiva. Mírně nakloněná je i věž. Objekt je ostudou obce a je otázkou, zda zřícenina přežije ještě pár let......