Saský rytířský rod připomínaný v Čechách od konce 15. století. V erbu mají ve zlatém štítě pošikem červený pruh s třemi bílými koulemi (tento symbol je často vyjádřením lásky, moudrosti a přírody). Nad přilbou se tyto symboly objevují na křídlech.
Původním sídlem rodu byl hrad Oelsnitz, jižně od Plavna (plauen v Sasku). Knížata z Plavna byla spojena s Královstvím českým nejen statky, ale i lenními vztahy a boji o moc v zemi.
Do Čech se jako první dostává Hanuš, kterému patřil koncem 15. století hrad Navarov. Jeho potomci vlastnili severně od Slaného řadu statků.
Volf koupil Vrbičany,
jeho bratr Bernard zdědil Kobylníky a koupil v roce 1590 Čeradice a další vesnice v okolí. Jeho synové si rozdělili otcovy statky, přišli o ně v roce 1623 konfiskací a o pět let později se z Čech vystěhovali.
I jejich strýc Jan Arnošt opusti Čechy pro víru, ale vrátil se zpět se saským vojskem, usadil se na statku Žandov, ale během následujících válečných událostí opět o vše přišel.
I další členové rodu přišli v důsledku konfiskací o část či celý majetek, například Václav Kunrát a Melichar.
Václav se sice vystěhoval, ale po návratu byl nakonec od roku 1638 lesníkem na křivoklátském panství.
Jeho potomci se potom vyskytovali v okolí Jaroměře ve východních Čechách, ale ať již ve stavu rytířském či svobodných pánů se v 18. století objevují už jen v cizině.