Datum akce:
 Název akce:
 Účastníci:
květen 2007
Rozhledny na severu
Ham, Vam, Vim, PeR, NaR, Bendy

Popis

Rozhledna Hvozd se tyčí na dvojvrcholovém stejnojmenném kopci ve výšce 744 m.n. m. V roce 1879 vystavěl žitavský přírodovědný spolek Globus 10 m vysokou dřevěnou vyhlídkovou věž, která se na počest manželky saského panovníka jmenovala Karolinina (Carolathurm) a stála přímo na tehdejších rakousko-německých hranicích.
V roce 1891 se vedení spolku Globus rozhodlo vystavět na Hvozdu místo původní dřevěné věže pořádnou kamennou rozhlednu. Protože jižní vrchol Hvozdu už byl dvěma chatami úplně zastavěn, bylo pro novou věž vybráno místo na druhém konci hřbetu, kde byla do té doby upravena pouze vyhlídková terasa. Stavba probíhala velmi rychle, protože věž měla být dokončena v následujícím roce, kdy spolek slavil čtvrtstoletí svého trvání. Slavnostní otevření se konalo 14. září 1892.
Zajímavé je, že rozhledna na Hvozdu je téměř dvojčetem rozhledny na Jedlové. Nejen, že jsou si velmi podobné tvarem, výškou a použitým stavebním materiálem, ale dokonce i narozeniny slaví ve stejný den. Věž na Hvozdu je však o rok mladší.

Kóta:
Typ stavby:
Vznik:
Přístup:
Výška rozhledny:
Nejvyšší vyhlídková plošina ve výšce:
Počet vyhlídkových plošin:
Počet schodů:
744 m n.m.
Kamenná rozhledna
09/1892
Možný


1