Datum akce:
 Název akce:
 Účastníci:
květen 2007
Rozhledny na severu
Ham, Vam, Vim, DaH, MaH, AnH, PeR, NaR, Bendy

Popis

ROZHLEDNA HRÁDEK Dominanta města Varnsdorfu se tyčí na znělcovém hraničním vrchu do výšky 467 m n. m. Objekt vybudovali varnsdorfští členové Horského spolku pro nejsevernější Čechy. Stavba 29 m vysoké vyhlídkové věže a restaurace na Hrádku začala 11. května 1903 podle projektu městského stavitele Antona Möllera. Prostředky na výstavbu byly získány z darů významných osobností, řemeslníků a občanů Varnsdorfu a okolí. Zahájení stavby značně usnadnila půjčka 50 tis. korun od knížete Lichtenštejna pokrývající skoro polovinu nákladů. Stavba byla dokončena 15. května 1904.
ROZHLEDNA HRÁDEK V současné době celý objekt prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Za tímto účelem dokonce v roce 2000 vznikl česko-německý nadační fond Hrádek-Burgsberg. V roce 2003 byla po náročné obnově děčínskou firmou Stamo opět zprovozněna vyhlídková věž poskytující nádherný kruhový rozhled na města Seifhennersdorf a Varnsdorf v pozadí s Lužickými horami. Po mnoha letech je rozhledna Hrádek opět oblíbeným výletním místem.
ROZHLEDNA HRÁDEK PŘED REKONSTRUKCÍ Hrádek zvítězil v celostátní soutěži Fasáda roku. V kategorii internetového hlasování na www.fasadaroku.cz mohla do 24.března 2006 poprvé v rámci 6. ročníku této prestižní soutěže rozhodovat i široká veřejnost. Právě ta nakonec rozhodla, že mezi desítkami přihlášenými stavbami uživatelé internetu zvolili jako vítěznou práci rekonstruovaný Hrádek.
V interiéru celé věže je instalována trvalá výstava map, fotografií a dalších exponátů vztahujících se k Hrádku samému i k jeho širokému okolí.
Kóta:
Typ stavby:
Vznik:
Přístup:
Výška rozhledny:
Nejvyšší vyhlídková plošina ve výšce:
Počet vyhlídkových plošin:
Počet schodů:
467 m n.m.
Kamenná rozhledna
05/1904
Celoročně
29 m
20 m
2
92