Datum akce:
 Název akce:
 Účastníci:
květen 2007
Rozhledny na severu
Ham, Vam, Vim, DaH, MaH, AnH, PeR, NaR, Bendy

Popis

Rozhledna na Dymníku je rozhlednou s velice zajímavým osudem. Většinu rozhleden nechaly postavit různé turistické spolky, zde to však bylo docela jinak. O vybudování rozhledny se zasloužil radní města Rumburka August Wenschuch, který nechal na své náklady postavit patnáctimetrovou věž. Tu pro něj vybudoval známý stavitel Josef Hampel. Rozhledna byla otevřena v září 1896 a po zásluze pojmenována Augustovou věží. Od té doby nabízela okouzlující pohledy návštěvníkům Dymníku po několik desítek let.
Bohužel se ale začalo zapomínat na údržbu a rozhledna chátrala. Na počátku 90. let byla už ve velice špatném stavu. Proto rumburští turisté upořádali sbírku, která probíhala v letech 1993-1994 po celém děčínském okrese. Lidé do ní přispěli desetitisíci, a proto mohla být rozhledna roku 1995 s velkou slávou znovuotevřena. Byly také trochu pokáceny okolní stromy. Proto ten, kdo vystoupá 82 kamenných a železných schodů, spatří nádherný výhled.
Až do nedávné doby měla věž na Dymníku také jednu nevýhodu. Nedaly se otevírat okna a v létě se tu téměř nedalo dýchat. Tento nedostatek byl naštěstí v roce 2004 vyřešen odstraněním dvou oken (těžko říct zda vandaly nebo správci věže). V roce 2005 byla okna do věže vrácena a místo toho byl otevřen střešní vikýř.

Kóta:
Typ stavby:
Vznik:
Přístup:
Výška rozhledny:
Nejvyšší vyhlídková plošina ve výšce:
Počet vyhlídkových plošin:
Počet schodů:
516 m n.m.
Cihlová rozhledna
09/1896
Celoročně volná
15 m
15 m
1
82