Malovec z Malovic

Starý český vladycký, později panský rod z tvrze Malovice u Netolic. Malovcové patřili k jednomu z nejrozšířenějších rodů u nás.
Jejich erb má ve štítu, stejně jako erb pánů z Pardubic, půlku koně, jen barvy se liší, zde je zlaté barvy na modrém štítu. Podle erbovní pověsti totiž pronikl Ješek (společný předek obou zmíněných rodů) roku 1158 spolu se svými druhy do obleženého Milána a když se pak s kořistí probíjel ven, spadla mříž městské brány za jeho zády tak těsně, že mu přeťala koně v půli. Do císařského tábora se proto vrátil pěšky se sedlem a vaky plnými cenností, za což mu král Vladislav I. udělil zmíněný erb.
V jižních Čechách se mezi prvními uvádí na počátku 14. století Bohuslav, a právě od jeho synů či vnuků pochází ono velké množství rodových větví.
Jedni se usídlili v Pacově a vlastnili ještě Borotín.
Z této větve pochází Jan , který zprvu stojí na táborské straně, ale u Lipan jako jeden z prvních skočil do vozové hradby táborsko-sirotčího vojska.
Jeho syn Jan cestoval s poselstvím krále Jiřího z Poděbrad k papeži.
Další větev z Chýnova se rozčlenila na mnoho odnoží a držela statky na jihu Čech, např. Vimperk, Březnici, Čkyni, Zdíkov.
Zdeněk byl roku 1510 nejvyšší písař,
Jiří byl katolík, takže nebyl perzekucemi po Bílé hoře postižen a v roce 1638 byl povýšen do panského stavu, stejně tak byl povýšen i jeho synovec Petr. Jiří zdědil Liběchov se Sukorady a Újezdem, byl zemským soudcem, královským radou a purkrabím hradeckého kraje. Dočkala se povýšení do panského stavu a vymřela v první polovině 19. století.
Jiní Malovcové pocházeli z Libějovic, z Vlachova Březí, Bělče, Kosoře.
Bohuslav z této větve zakoupil hlubocké panství, a protože byl vynikající hospodář, získal i další statky. Bohužel o tento velký majetek přišli jeho vnukové, kteří měli podíl na stavovském povstání.
Jiná větev rodu pocházela z Borotína, za Zbraslavic a z hradu Kámen
Výčet jejich odnoží by vydal za mnoho samostatných hesel. Sloužili jako úředníci, správci, vojáci i duchovní.
Hojně rozvětvený rod se dožil v jedné větvi až 20. století. Poslední členka rodu bydlela v Praze na Malé Straně.
Malovcové z Malovic byli spojeni příbuzenskými svazky s Nostici, Šternberky, Černíny, Gryspeky, Radeckými, Kořenskými, Tukly z Brníčka, Hložky ze Žampachu ad.