z Lipé

Starý český panský rod, jehož jméno je odvozeno od hradu a města Lipé (Česká Lípa).
Erb měli shodný s erbem pánů z Lichtenburka, tj. ve zlatém poli černé ostrve a kapra v klenotu.
Společný předek Berků z Dubé, pánů z Lichtenburku a vůbec všech Ronovců Smil Světlický se zasloužil i o pány z Lipé.
Jeho vnukChval, pravděpodobný zakladatel hradu a města Lipé, se poprvé připomíná v roce 1253.
Rod se ihned rozdělil na lipskou a pirkštejnskou větev z které např. pocházel Hynce Ptáče z Pirkštejna
Jindřich († 1329), od počátku 14. století „zasahoval do záležitostí země tak mocně, že byl první osobou po králi“. Nejprve se zasloužil o uhájení Kutné Hory před císařem Albrechtem, takže obdržel za odměnu úřad podkomořího. Potom byl v pozadí nástupu Jindřicha Korutanského na český trůn, ale zároveň se přičinil o jeho vypuzení ze země. Přispěl k volbě Jana Lucemburského za českého krále, od císaře Jindřicha dostal za odměnu Žitavu. Od krále Jana byl jmenován zemským hejtmanem a dědičně pro sebe a svůj rod získal hodnost nejvyššího maršálka království. Pro své mocenské postavení byl považován, při časté Janově nepřítomnosti, za nekorunovaného českého krále. Kromě velkého majetku v severních Čechách vlastnil Lipnici, Německý Brod, Moravský Krumlov a další panství měl na Moravě, kde v roce 1329 zemřel.
Z jeho čtyř synů byl Jindřich zvaný Železný zemským hejtmanem a Jan hejtmanem na Moravě.
I další pánové z Lipé zastávali úřady zemských hejtmanů a dědičný úřad nejvyššího maršálka, ale i vyšehradských proboštů, jako například Pertold v letech 1334 – 43.
Jan z Lipé velel vojsku Karla IV. v Itálii, kde také zemřel.
Hynek byl zase s císařem ve Francii jako přední reprezentant české šlechty, a tak po celou dobu vlády Lucemburků stál rod pánů z Lipé v popředí politického a společenského života.
Jindřich (1415 – 69) koupil Krumlov a zastával za Jiřího z Poděbrad úřad moravského hejtmana, ale brzy začal rod ztrácet jeden statek za druhým a tak začátkem 16. století prodalJan z doby bývalé slávy svá manství a z kdysi velkého panství zbývalo už jen málo.
Pertold Bohobud se zúčastnil stavovského povstání, dosáhl sice od císaře Ferdinanda II. Nakonec prominutí trestu, ale úřad nejvyššího zemského maršálka přešel na rod Berků z Dubé.
Poslední mužský potomek rodu Čeněk zemřel v roce 1682 ve Slezsku.
Páni z Lipé byli spojeni příbuzenskými svazky s Rožmberky, Pernštejny, Trčky, z Kravař, z Boskovic, z Kunštátu ad.